Jdi na obsah Jdi na menu
 

9.6.2009 Muzeum motocyklů a rádií ve Stubbekøbingu

7. 10. 2009

Muzeum motocyklů a rádií ve Stubbekøbingu

Na své cestě s kývačkou po Švédsku a Dánsku začátkem června jsem navštívil motocyklové muzeum v dánském Stubbekøbingu. Leží asi 120 km pod hlavním městem Dánska Kodaní. Muzeum nalézám velmi lehce, protože sousedí s benzinovou pumpou přímo u hlavní cesty.

Součástí motocyklového muzea je od roku 1982 i muzeum rádií. V této sekci se nachází nejen rádia ale i televize, magnetofony, gramofony a jiné hudební přehrávače. Také v muzeu motocyklů se nachází řada věcí, které souvisí s motocykly nebo s motorismem. O originální kolekce motocyklů a rádií se starají dvě soukromé osoby. Obě oddělení muzea stále získávají další a další exponáty do svých sbírek. 

Hned po příjezdu mě přivítal správce muzea, který byl velmi překvapen, že jsem se sám vydal na Jawě z roku 1956 přes moře do Švédska a pak přes Dánsko a Německo domů na Moravu. Nechal mě dokonce parkovat s kývačkou na chodníku před vstupem do muzea. Došlo i na zájem o odkoupení mého stroje do muzea, ale to jsem striktně odmítl.

Samotné muzeum je jednoposchoďová rozlehlá hala se suterénem, kde se ve dvou podlažích nachází asi 200 překrásných motocyklů různých značek z Evropy i Ameriky. Všechny exponáty z let 1897-1985 jsou pečlivě zrestaurovány a patřičně naleštěny. Vedle Německých motocyklů jako BMW, NSU, ADLER, ARDIE, DKW, HOREX  atp. je zde hojně zastoupena i skupina amerických motocyklů INDIAN, HARLEY&DAVIDSON, PIERCE-ARROW, HENDERSON, POPE, ACE, CLEVELAND a mnoho jiných. Z anglické produkce je zde možno vidět motocykly ARIEL, BSA, DOUGLAS, EXCELSIOR, JAP a snad jsem na nějaké značky z Anglie nezapomněl. Je zde i jedna plochodrážní JAWA, ověnčena poháry a věnci. Je to zajímavá podívaná. Ochotný správce muzea mně uvařil kávu a prováděl mě celým muzeem.

Po obou stranách je na podstavcích ohromné množství motorů, dobových plakátů a vůbec všeho co souvisí s veteránistickým motorismem. Muzeum motocyklů ve Stubbekøbingu na mě udělalo hluboký dojem a doporučuji všem, kteří mají možnost se sem podívat.

Zbývá snad už jenom,že vstupné stojí 35 dánských korun.

Daniel Libosvár